Terminál Heřmanice

Nikola Carić ředitel ČN se zůčastnil jednání odpůrců této skládky, přispěl svým odborným názorem a maximálně podpořil jejich snažení.

Sledujeme politiky

Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu, řekl:
"TOP 09 slibovala vyčištění vzduchu. Místo toho navrhuje faktickou beztrestnost pro paliče PET lahví a dalších odpadků, kteří otravují život širokému okolí. Vláda by měla říct jasné ne škodlivému návrhu a poslanci a poslankyně jej smést v prvním čtení."

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"TOP 09 by udělala lépe, kdyby plnila své silné a správné ekologické předvolební plány a snažila se prosadit například potřebné zpoplatnění znečištění ovzduší z domácích kotlů a kamen. Touto novelou naopak riskuje zdraví lidí a také to, že už jí příště její ekologické sliby nikdo neuvěří. Novela zákona samozřejmě potřeba je, ale taková, která kvalitu ovzduší zlepší."

MUDr. Miroslav Šuta, expert Centra pro životní prostředí a zdraví v oblasti ekologických a zdravotních rizik:
"Ze strany politiků TOP 09 jde o zcela iracionální krok v situaci, kdy znečištěné ovzduší v Česku každý rok způsobí předčasnou smrt více než 10 tisíc lidí, hospitalizaci tisíců pacientů s nemocemi srdce a cév a onemocnění stovek dětí vážnými respiračními chorobami. Místo řešení skutečného problému zamoření ovzduší, které podle WHO vede k mnohamiliardovým ekonomickým ztrátám ve výši několika procent HDP, vytváří po TOP 09 falešného strašáka zcela ve stylu Miroslava Sládka nebo Tomia Okamury. Zatímco pravicoví extremisté strašili lidi virtuálním nebezpečím invaze sudetských Němců nebo uprchlíků, TOP 09 bojuje s virtuálním strašákem invaze úředníků do soukromí českých domácností."

Nikola Carić, ředitel Čistého nebe, řekl:
"TOP 09 si zřejmě neuvědomuje, že stačí jeden čoudící komín a rázem je zamořená celá vesnice a nebo část obce. Nedomnívám se, že kvůli jednomu člověku, který neví jak a čím zatápět v kotli by měli být v nevýhodě ti, kteří to vědí a jsou ohleduplní ke svému okolí.".

Tisková zpráva: https://www.zelenykruh.cz/wp-content/uploads/2018/10/TZ_kontroly_kotlu_TOP09_9_10_2018.pdf

Nakonec změna zákona neprošla.

Mohlo by vás zajímat:

Moravskoslezský kraj se jako uhelný region dlouhodobě potýkal a stále potýká se znečištěným ovzduším. Příčinou však nejsou jen průmyslové podniky, svůj díl viny nesou i domácnosti. Motivovat je k výměně starých kotlů na tuhá paliva za moderní nízkoemisní zdroje tepla mají od roku 2012 tzv. kotlíkové dotace, do nichž putují peníze z fondů Evropské...

☣️ PROBUDILI JSME SE DO KRÁSNÉHO SMOGOVÉHO RÁNA ☣️
Podle oficiálního vyhodnocování ČHMÚ kdy se pro veřejnost berou v potaz pouze hodnoty PM 10 je vše v pořádku. Oproti tomu hodnoty PM 2,5 jsou mnohonásobně překročeny. Znamená to, že na území Ostravy je smogová situace. Média i ČHMÚ mlčí.
Díky našim datům od Dustee Technologies o tom mlčet nemusíme....

Nádech z.s. se opět spojil síly se svým silným partnerem DUSTEE a společně jsme pomohli 350 lidem z celé České republiky. Sáhli jsme do zásob, které jsme měli pro edukační účely a rozhodli jsme se být nápomocní tam, kde je to nejvíce potřeba.
I přes potíže, které současná situace způsobuje dopravcům se v tomto týdnu podařilo doručit většinu...