ČISTÁ ŠKOLKA 2.0 - 4 senzory ve školkách v Novém Jičíně

« zpět
09. 04. 2022

Novojičínská radnice využila nabídku ekologické organizace a nechala na budovách čtyř mateřských škol na ulicích Dlouhá, Revoluční, Karla Čapka a Máchova nainstalovat indikátory kvality ovzduší. 

Ondřej Syrovátka (Zelení), 2. místostarosta Nového Jičína: “Byli jsme osloveni skrze ekologické spolky, jestli bychom neměli zájem o senzory kvality vzduchu. Tak jsem se rozhodli, že to vyzkoušíme na čtyřech mateřských školách. Budeme mít vlastně přehled, jak je to s kvalitou vzduchu v různých částech města a učitelky ve školkách budou mít informaci, zda je vhodné jít v tom daném dni ven nebo ne.” 
Nikola Carić, nezisková organizace Nádech: “Ty senzory oproti oficiálním stanicích měří co minutu a půl, takže ta data jsou reálná. Pokud je síť senzorů dostatečně hustá, dokáží lokalizovat i zdroj znečištění.” 

Zda jsou aktuální hodnoty prachových částic v pořádku nebo nadlimitní zjistí jednoduše i děti - pohledem na lampu, která je na systém napojena. 

Nikola Carić, nezisková organizace Nádech: “Pokud je modrý mráček, tak je to v pořádku. Čím je červenější, tak tím ta hodnota je to horší.”

Co zrovna lidé ve městě dýchají ale budou moci vědět všichni, není to jen informace pro školky, a to na odkazu, který bude na webu města.

Celá reportáž ZDE